Kartais žmonės būna praradę viltį, galvoja, kad „traukinys jau nuvažiavo“ ar kad tas svajonių gyvenimas kažkam kitam, tik ne jiems, todėl net negalvoja ko nori iš gyvenimo arba veja tas mintis, mano, kad tai neturi prasmės ir viskas vis tiek liks kaip yra. Bet jei paklaustume tokių žmonių, jie pasakytų ko norėtų iš gyvenimo, nors gali ir netikėti, kad įmanoma tai turėti. Jei žmogus gali įvardinti savo baimes, tai jau galimi tokie abstraktūs norų variantai – jis nori atsikratyti šių baimių arba kad jos nebūtų kliūtis siekti svajonių, arba jis nori leisti toms baimėms būti, kad apsaugotų jį nuo baimę keliančios veiklos. Taigi žmonės, net ir tie, kurie nelinkę svajoti, nusivylę ar nepasitikintys, geriau pagalvoję randa atsakymą, ko jie norėtų, bet kartais tam atsakymui trūksta detalumo, aiškumo. Tai viena iš priežasčių, kodėl neišeina pajudėti į priekį.
Žinote, kad norite įdomios, įvairios veiklos, kur reikėtų užsiimti kūryba, daugiau dirbti su idėjomis, žmonėmis, o ne dokumentais, bet galite nežinoti tikslios srities. Galite norėti padėti žmonėms, bet nežinote kaip tiksliai. Norite daugiau laisvės spręsti patys, paimti gyvenimą į savo rankas, jaustis stabiliai, bet nežinote kaip. Taigi svarbu išsiaiškinti sau iki tokio detalumo, kad būtų galima pajudėti iš vietos. Jūs jau šį tą žinote, šį tą jaučiate, vieni dalykai jus varo į neviltį, atima motyvaciją, kiti jus džiugina, suteikia prasmės pojūtį, tik norėdami suprasti geriau, leiskitės į tolesnes paieškas.
Pirmasis būdas išsiaiškinti yra teorinės žinios. Turėdami teorinį pagrindą, jūs jau nemažai suprasite apie gyvenimą, save, kitus žmones, tikrą meilę, suprasite atvirumo sau ir kitiems reikšmę, mokėjimo klausytis naudą, jūs išvengsite įvairių nusivylimų, mažiau įskaudinsite patys, pritrauksite tokius pačius besidominčius saviugda aplinkinius. Formaliojo ugdymo sistemoje savęs ir kitų žmonių pažinimo mokymas yra be galo apleista sritis. Teks „nerti“ į saviugdą patiems – ieškokite knygų, straipsnių, paskaitų, seminarų įrašų, interviu jus dominančiomis temomis. Ypatingą dėmesį skirkite praktinėms užduotims, jos padeda susitikti su savimi (skirtos vidiniam pasauliui) ir su kitais žmonėmis „kitoje šviesoje“ (skirtos santykių ugdymui) – jos duos gilius suvokimus, išsivalysite nuo praeities įvykių pasekmių, jūsų gyvenime atsiras vietos kūrybai, naujiems dalykams. Suprasite kokios veiklos jus lydėjo visą jūsų gyvenimą nuo pat vaikystės, bet to galbūt nepastebėjote, kas jums svarbiausia gyvenime, kas jus erzina ir ką norite pakeisti, kaip norite jaustis santykiuose su žmonėmis, kas jums sekasi geriausiai. Užduotys, suformuotos klausimų, meditacijų, vizualizacijų forma, nuves jus gilyn į save, kur rasite atsakymus, išgryninsite kryptį, kuria norite judėti.
Taigi jūs lavinatės įsisavindami teorines žinias. Jos turėtų būti paremtos patirtimi tų mokytojų, kurie jas pateikia, jų pačių taikomos ir veikiančios praktikoje.
Antras, kai kam sunkesnis būdas, yra praktikuoti. Jei atlikote tam tikrą analizę, ko norite iš gyvenimo, ateina laikas imtis veiksmų – paimti telefoną ir paskambinti, prieiti ir užkalbinti, galbūt išvykti į kitą šalį, kad greičiau išmoktumėte kalbą, pereiti į kitą darbą, jei manote, kad jis gali jums tikti labiau nei esamas, susirasti mitybos specialistą, jei norite numesti ar priaugti svorio. Pasitaiko, kad praktika sulaužo mintyse susikurtus įsivaizdavimus kas mums tinka ir kas ne. Manote, kad jausitės geriau dirbdami paprastesnį darbą, kur reikia mažiau galvoti? Pamėginkite, kad įsitikintumėte tuo. Galbūt jums paprastesnis darbas greitai nusibos, nes jame per mažai iššūkių. Galbūt jausitės ne savo vietoje, nes žinote, kad galite daugiau, labiau pasitarnauti žmonėms. Turite pamėginti, kitaip niekada neišsiaiškinsite.
Jei norite savo įžvalgas išdėstyti knygoje, pradėkite ją rašyti, bandykite. Norite sukurti įmonę, įdarbinti žmones ar dirbti sau – bandykite daryti tai. Susipažinkite su tais, kurie gali jums padėti, prašykite pagalbos, suraskite visus įrankius, kurie jus nuves ten, kur norite būti. Tik darydami suprasite, kuris kelias yra jūsų, ar jus tikrai „veža“ tai daryti, net jei ne viskas pavyksta. Kai nepavyksta, svarbu užfiksuoti ko dar nežinote ir kuo greičiau užpildyti tas spragas. Vargu ar pyktis ant savęs duos kokios nors naudos, o spragos užpildymas tikrai duos naudos ir jūs pasistūmėsite į priekį savo srityje.
Kodėl praktika kai kam sunkesnė nei teorija? Praktika yra apie santykį su kitais žmonėmis, ji reikalauja „eiti į žmones“, pasirodyti pačiam ar parodyti savo darbo rezultatą. Lektoriai, mokytojai, vadovai, brokeriai daugiau eina į žmones, rašytojai, dailininkai, programuotojai, inžinieriai, statytojai daugiau rodo savo darbo rezultatą. Viena iš dažniausių žmonių baimių yra nuvilti kitus žmones, nepateisinti jų lūkesčių, baimė ką kiti pagalvos. Regis, kad ši baimė labiau paplitusi nei baimė nuvilti save. Žmonės suformuoja tarpusavio susitarimus, atsakomybes, kurių etiško elgesio vedini, laikomės ir tikimės to paties iš kitų. Bijome nepakankamai gerai įvykdyti šias atsakomybes, pasirodyti nepakankamai žinantys, nepakankamai rūpestingi, nepakankamai geri. Šios baimės daro praktiką sudėtinga. Kad ir kaip gerai vykdysime atsakomybes, norimo įvertinimo ne visada galime sulaukti. Labai svarbu jums patiems susikurti sveiku protu paremtus standartus kokius jūs norite atitikti ir nenuvilti savęs. Save jūs galite kontroliuoti. Sukontroliuoti kitų nuomonę jūs kažkiek galite nuoširdžiu darbu, bet tai ne visada pavyks. Turėkite vidinę ašį, vidinius standartus, tai padės sumažinti kritikos baimę. Yra ir kitų priežasčių, kodėl praktika sunkesnė nei teorija, nes santykyje su žmonėmis jaučiame visą „jausmų paletę“, su kuria ne visada lengva susitvarkyti, ir tai ne tik baimė. Pavyzdžiui, susierzinimas, kuris pasiglemžia dėmesį ir atitraukia jus nuo to, ką darėte prieš tai, nuo ko nors, kas tikrai jums reikšminga. Apie emocijų valdymą plačiau neišsiplėsime. Išsamiai apie tai dėstoma Emocijų ABC kurse.
Paskutinis, trečias dalykas – stebėkite aplinkinius, kaip jie gyvena, kalbėkitės su jais. Kartais kolegos, draugo, pažįstamo išsakytos mintys, kokio jie gyvenimo nori ar ką jiems tekę patirti, jumyse gali sužadinti jausmą, kad jūs irgi norėtumėte pamėginti arba atvirkščiai, kad geriau net nebandyti dėl įvairių minusų, kuriuos jūs išgirdote ir kurių negalėtumėt toleruoti.
Alliancium tobulėjimo ekosistema suteikia jums savęs pažinimo ir vidinio matymo lavinimo metodus, kurie padeda jums išspręsti vidinius konfliktus, rasti atsakymus į klausimus koks aš esu, kas tinka man, kokių blokų, programų, įsitikinimų, kurie susiformavo dėl mano patirties, aplinkos, turėčiau atsisakyti, kad galėčiau judėti į priekį, kokie mano gabumai, kada jaučiuosi laimingas, ką turėčiau veikti gyvenime. Šių praktiškai patikrintų metodų ir bendraminčių bendruomenės dėka, jūs žymiai greičiau pažinsite save negu bandydami tai daryti vieni. Išbandykite vienus stipriausių Alliancium tobulėjimo ekosistemos tęstinių mokymų Saviugdos ABC, po kurių jausitės tvirčiau priimdami kasdienius sprendimus.
Alliancium yra atvira tiems, kurie nori tobulėti ir ieško atsakymų. Junkis ir tu! Spausk https://www.alliancium.com/start-your-life/