Trumpas atsakymas: jei nesate patenkintas gausybe blogų naujienų, įjunkite kanalą su geromis :) Kitas dalykas, jei visi žmonės galėtų vadovautis tokiais akivaizdžiais patarimais, mums nereikėtų rašyti tokių straipsnių.

Tačiau viskas kiek sudėtingiau tiek iš žmonių pusės, tiek ir pačių naujienų srityje.

Šis straipsnis skirtas tiems, kurie dėl naujienų srauto prarado tikėjimą ateitimi.

Susitelkusios smegenys mato ryšius ten, kur jų nėra

Kai mūsų gyvenime nutinka kažkas bauginančio, dauguma dažniausiai reaguoja dvejopai: stengiasi kuo daugiau apie tai sužinoti arba, atvirkščiai, visiškai užsidaro nuo informacijos. Negalime rekomenduoti jokio metodo kaip teisingo, tačiau galime įspėti, kad spąstų laukia visi naujienų mėgėjai.

Spąstai yra tame, kad jei sutelksite dėmesį į nerimą keliantį įvykį, jo fone net neutralios naujienos pradės atrodyti bauginančios. Štai kaip viskas vyksta.

Pavyzdžiui, ekspertai pradėjo kalbėti apie naują ekonominę krizę, o kai kurie žmonės pradėjo baimintis dėl savo ateities. Kad geriau suprastų, kas vyksta, jie prenumeruoja visus naujienų ir ekonominius kanalus, žiūri vaizdo įrašus „Youtube“.  Galbūt jie jau turėjo tokį požiūrį arba jį formuoja palaipsniui: krizė bus visame pasaulyje ir viskas žymiai pablogės.

Štai kas vyksta toliau. Turėdamas tokį požiūrį, žmogus su paaiškina viską, kas vyksta aplinkui. Ir net tos naujienos, kurios nėra tiesiogiai susijusios su ekonomika:

Naujienos: draugas išėjo iš geros IT įmonės.

Paaiškinimas: Košmaras, net IT nėra pinigų!

Naujienos: Mažame miestelyje mirė pensininkas.

Paaiškinimas: Tikriausiai iš bado, pensijos juk tokios mažos.

Išvada: pasaulį ištiko krizė! Nieko gero nebus.

Atkreipkite dėmesį, kad pati žinia gali būti visiškai niekaip nesusijusi su krize. Bet jei pažvelgsite iš tam tikro kampo, galite ją apibendrinti, kad pasitvirtintų požiūris: „Ir aš buvau teisus – dėl visko kalta krizė!

O paskui viskas auga kaip sniego gniūžtė: kuo daugiau naujienų, tuo daugiau bauginančių apibendrinimų ir tuo pesimistiškesnis požiūris į ateitį.

Psichologai teigia, kad žmoguje susiformuoja dominantė – savotiška vienijanti mintis, kuri viską pajungia sau, net jei tikrovė šiai dominantei prieštarauja.

Dominanto pavojus yra tas, kad ja gali paaiškinti bet kokią realybę. Pavyzdžiui, jei žmogui dominuoja „Mano tautybės žmonės šioje šalyje nemyli“, tai po šia mintimi galima patraukti bet kokią kitų pasireiškimą. Jei žmogų pastūmė ar kreivai žiūrėjo – „na, tikrai, tai dėl to, kad esu tokios ir tokios tautybės, jie mūsų nemėgsta šioje šalyje“. Jei žmogui nusišypsojo – „jie šypsosi tyčia, kad aš atsipalaiduočiau, o kai tik atsipalaiduosiu, parodys tikrąjį savo veidą“. Ir jūs nieko negalite padaryti, kol asmuo yra tokioje dominuojančioje minčių būsenoje.

 

Tai ką galima padaryti?

Pirmas žingsnis – priimti vidinį sprendimą, kad dabartinė padėtis jums netinka. Taip dauguma žmonių ramiai pasikliauja savo dominuojančiomis savybėmis, kuria savo identitetą aplink jas ir apskritai semiasi įkvėpimo. Net jei tai yra neišvengiamos pasaulio pabaigos dominantė. Kas žino – gal būtent pasaulio pabaigos laukimas daro žmogaus gyvenimą prasmingu ir turtingu…

Antras žingsnis – atrasti ir išreikšti dominantę. Kokia būtent mintis verčia žiūrėti žinias ir daryti tokias pačias išvadas? Paprastai dominuojanti bus ta pati baisi išvada, į kurią nurodo visi pranešimai.

Turite tiesiai pasakyti sau: „Atrodo, aš ieškau patvirtinimo, kad …“ –

Trečio žingsnio iš principo nebereikia, nes viskas, ką apmąstėte, daugiau ar mažiau priklauso nuo jūsų. Bet tik tuo atveju…

 

 

Pasirinkite kitas naujienas.

Bet kuriuo metu į savo informacinį lauką galime įtraukti įvykius iš kitų sričių: kulinarijos, sporto, turizmo, meno. Kuo įvairesnių naujienų smegenys turi, tuo sunkiau jas gąsdinančiai sujungti.

Naujienos: Dingusiu laikytas paveikslas parduotas aukcione.
Naujienos: Interpolas ieško paveikslo pirkėjo.
Naujienos: Viskas, jau nebeieško.
Nuomonė: Pasirodo, tai buvo ne tas paveikslas, jie viską supainiojo. Paieška atšaukta.

Tekstas: Paimkite šiuos du ingredientus ir jūsų vištienos krūtinėlė visada bus sultinga!
Nuomonė: vištiena yra pagrindinis kažko priešas.
Nuomonė: vištiena yra pagrindinis kažko kito draugas.

Išvada: ko tik nebūna pasaulyje!

Niekas nesiūlo atsisakyti naujienų, įkišti galvą į smėlį, atsisakyti mėgstamų leidinių. Priešingai: jums siūloma praplėsti mitybą. Lėkštėje turėkite ne tik „nerimą keliantį garnyrą“, bet ir dar ką nors. :)

Piliulė nuo Dievo komplekso

Taip, visam šitam paaiškinti kyla pagrįsta baimė: „O jeigu nepamatysiu kokios nors svarbios naujienos ir nenuspėsiu kokio nors svarbaus posūkio? O kas, jei dėl šios naujos informacijos dietos negaliu nuspėti kažko SVARBAUS?

Trys klausimai:

  • Koks buvo paskutinis svarbus įvykis, kurį numatėte dėl senosios informacijos dietos?
  • Kokiai veiklai pastaruoju metu įtakos turėjo jūsų informacinė dieta? Kurie iš šių veiksmų buvo pagrįsti, o kurie ne?
  • Ar esate pasirengęs statyti pinigus už dabar turimas prognozes? Pavyzdžiui, žinodami, kad įmonės akcijos kris, ar norite jas jau dabar parsiduoti? Tada, jei akcijos kris, sutaupysite daug pinigų; o jei ne, labai daug prarasite.

Paslaptis tame, kad niekas iš tikrųjų nieko neprognozuoja ir nežiūri į ateitį. Kiekvienam analitikui yra analitikas, turintis priešingą nuomonę. Gyvenime garantuota tik mirtis, infliacija, karšto vandens išjungimas vasarą ir įvairūs serialai. Visa kita gali vystytis taip, kaip jums patinka.

Mes visi matėme, kaip įgyvendinamas scenarijus, kurį visi politologai ir ekonomistai laikė neįmanomu. Ir tą pačią dieną tie patys žmonės pradėjo teikti naujas prognozes, ir vėl niekas neatspėjo teisingai. Ar gyvenimas mus ko nors moko?

Pavargote nuo blogų naujienų? Įsijunkite geras. Arba geriau: išeikite pasivaikščioti.

Laukiame, kol galėsime Jums padėti

Susisiekite su mumis šiandien ir pradėkime pertvarkyti gyvenimą nuo pat pagrindų.