Šiuolaikinėje Vakarų kultūroje, paremtoje materializmu, darboholizmu ir supergreičiais, visuotiniu šūkiu tapo: „Laikas yra pinigai!“ Leiskite nesutikti su šiuo verslo pasaulyje paplitusiu įsitikinimu, kad laikas nėra pinigai. Laikas yra vertas daug daugiau nei pinigai. Laikas yra gyvenimas. Ir dar – laikas yra laimė.
Šiandieniniame įtemptame ir greitame Vakarų pasaulyje laikas yra vertingesnis nei bet kada anksčiau. Benjaminas Franklinas sakė: „Prarastas laikas negali būti susigrąžintas“. Laikas yra mūsų menkas išteklius. Tai labai ribotas gėris, į kurį dedame neribotas viltis ir stengiamės iš to išnaudoti kuo daugiau naudos.
Milijardierius Nicholasas Hayekas, pavertęs Šveicarijos laikrodžių gamybą iš ne pelno siekiančios įmonės į pelningą imperiją, kartą pasakė apie laiką: „Laikas yra toks pat gražus, kaip ir baisus. Tai mano darbas ir mano gyvenimas. Vis dėlto aš nekenčiu laiko. Kodėl? Nes jis negali būti sustabdytas. Jo negalima suvaldyti. Jis visada su tavimi, bet kai tik nori patraukti, jis dingsta. Net nemėgink leistis į gudrybes, kad apgaudinėtum laiką. Jis vis tiek tave pasivys.“
Jei norite, kad laikas būtų jūsų pusėje, jums nereikia su juo kovoti. Kova su laiku yra toks pat beprotiškas užsispyrimas, kaip ir kova su gravitacija ar paprasta gyvenimo taisykle. Kartu anksčiau ar vėliau – ir greičiausiai anksčiau – jie paguldys jus ant abiejų menčių. Objektyviausias rodiklis, kad jūs kovojate su laiku, yra tai, kad jūs visada skubate. Visada skubantis, tarsi užsidegęs – netinkamas elgesys siekiant gerovės.
Patikėkite, gyvenimo prasmė – ne kuo greičiau jį nugyventi. Galbūt jūs nelabai nerimaujate dėl to, kad jūsų gyvenimas juda per greitai. Tačiau jūsų tikrai nedžiugins staigus sustojimas kelio pabaigoje, kuris, žinoma, įvyks daug anksčiau, nei manėte. Ir jūs pasieksite tą tašką daug jaunesnis nei planavote, jei neišmoksite judėti lėčiau.
Savo protą galite vertinti aukščiau už visas kitas asmenines savybes, tačiau tai gali jus žiauriai pajuokauti. Vienas iš tokių pokštų – iliuzija, kad neturite pakankamai laiko dirbti ir tuo pačiu maloniai gyventi, atsipalaiduoti, susitikti su draugais ir atsiduoti pomėgiams. Pagalvokime dar kartą! Jūsų dieną sudaro 1440 minučių, tai yra 86 400 sekundžių. Tai lygiai taip pat, kaip ir kiekvienas žmogus Žemėje, įskaitant tuos, kurie gyvena visavertį, atsipalaidavusį ir laimingą gyvenimą.
Rasti papildomo laiko pakankamai lengva. Jei neturite pakankamai laiko kažkam maloniam, turite skirti daugiau laiko sau jį pertvarkant. Naujausi Pensilvanijos valstijos universiteto tyrimai parodė, kad tai, ką vadiname laiko trūkumu, iš tikrųjų sukelia klaidingas suvokimas. Turime pakankamai laiko nuveikti ką nors svarbaus ar malonaus, bet jį švaistome. Jei bent 30-40 procentų laiko išnaudosime protingai, tada netrūks.
Kiti tyrimai parodė, kad dėl mažėjančio gimstamumo ir mažiau namų ruošos darbų dauguma amerikiečių turi daugiau laisvo laiko nei anksčiau: apie penkias valandas per savaitę. Problema nėra laisvo laiko trūkumas. Jis tiesiog egzistuoja, bet žmonės jį išleidžia žiūrėdami televizorių ir užsiimdami kitais beprasmiais dalykais.
Daugelis gyvena taip, lyg turėtų kitą gyvenimą, kurį galima atnešti į pasaulį, kai šis pasibaigs. Deja, laikrodis tiksi be perstojo. Laikas nieko nelaukia. Laikas neįdomus, nesvarbu, ar jį leidžiate veltui, ar gerai. Tai tiesiog praskrenda. Ir tai galioja tik tau.
Leiskite laikui dirbti jums, o ne prieš jus. Gyvenkite vadovaudamiesi šūkiu „Laikas yra gyvenimas“ arba „Laikas yra laimė“, o ne „Laikas yra pinigai“ ir parodysite pasauliui, kad tikrai žinote, kiek laikas vertas. Juk neįmanoma uždirbti daugiau laiko, kad ir kaip sunkiai dirbtum. Lygiai taip pat svarbu, kad neįmanoma nusipirkti laiko, nesvarbu, kiek pinigų turi. Taigi leiskite laiką protingai, jis vertas daug daugiau nei pinigai.