Vertybės būna įvairios – egzistuoja šviesioji ir priešinga jai vertybių skalės pusė. Vertybės taip pat keičiasi su amžiumi, žiniomis, patirtimi, todėl būtina apsibrėžti, kuria linkme su šiuo straipsniu einame ir kokį pasaulį kuriame. Šis straipsnis skirtas vertybių svarbai ir yra sąmoningai orientuotas į šviesiausią vertybių skalės pusę, kas reiškia žmogaus siekį daryti gera.

Kiekvienas nešiojamės su savimi suvokimų apie tai, kas mums yra brangiausias turtas, kas yra saugotina, netgi gintina, paketą. Vertybes galime atpažinti tada, kai jaučiame stipriausias emocijas, kai stipriai džiūgaujame ar susierziname, nes įvykiai paliečia mūsų vertybes – jas atitinka arba prieštarauja joms.

Ypatingai svarbu būti tas pačias vertybes pripažįstančioje aplinkoje, kad palaikytų ir Jūsų pačių siekį būti geriausia savęs versija. Naudinga, kad aplinka būtų dar toliau nuėjusi tų pačių vertybių kelyje – dar nuoširdesnė, dar išmintingesnė, dar daugiau padedanti, dar labiau disciplinuota nei Jūs patys, kad keltų Jus aukštyn.

Įsivaizduokite, jei atidėtume į šoną lavinimąsi, knygų skaitymą, daugiau išmanančių žmonių patarimus, kiek mums užtruktų susivokti savyje. Norėčiau būti turėjusi tą patį suvokimą kaip dabar, 10 metų atgal. Gyvenime būtų buvę mažiau prisitaikėliškumo, saviapgaulės, jausmų slėpimo, mažiau įtampos, netinkamo bendravimo ir būtų buvę daugiau aiškumo, savęs priėmimo, įžvalgumo, kas yra gera, o kas kenkia. Pokytis įvyko dėka patirčių, knygų, mokytojų, paskaitų, darbo su savimi. Viena iš pokyčio sekų – patirtis duoda signalą, kad ne viską supranti, tada pradedi ieškoti žinių ir randi išmintingesnius už save, kurie suteikia ir ateityje teiks trūkstamas žinias, padės susivokti, ramins ir skatins išmintingais patarimais bei veiksmais.

Šioje vietoje išsirutulioja mintys apie vieną iš vertybių, kuri tikriausiai praverstų visiems – visada būti mokiniu, suprasti, kad nežinai visko, kad yra žinančių daugiau. Tai apsaugo ne tik nuo pasipūtimo, bet ir augina mus pačius, kai semiamės žinių iš išmintingų mokytojų. Tikriausiai nei vienas mokytojas netapo mokytoju savaime. Jie taip pat turėjo savus mokytojus ir toliau į juos lygiuojasi.

Su mokytojais kontaktuojame gal ne taip ir dažnai, o aplinka, kurioje leidžiama laiką kas dieną – darbas, draugai, pažįstami, kaimynai, labai svarbu, kad pripažintų tas pačias vertybes. Darbinėje aplinkoje sunkiau sukontroliuoti šiuos dalykus, bet renkantis žmones bendravimui tai tikrai galime padaryti, skyrę laiko išsiaiškinti, koks žmogaus požiūris į Jums rūpimus dalykus ir ar bendravimas su tuo žmogumi Jus veiks teigiamai ar lenks ten, iš kur Jūs jau išėjote ir nebenorite grįžti arba kur niekad nebuvote ir nenorite atsidurti.

Svarbu suprasti, kad vertybės ne taip lengvai kinta ir jei galvojate, kad „išauklėsite“ jau suaugusį žmogų, toks mąstymas gali būti klaidinantis. Labai giliai įsivertinkite ar norite „auklėti“ ar geriau burti aplink save bendraminčių ratą, kurie nori augti tų pačių vertybių kryptimi. Tiesa, kartais pravartu su žmonėmis pasidalinti savo mintimis apie vertybes, nes tai juose gali sužadinti suvokimus, paskatinti pažvelgti į save ir pasaulį iš kitos perspektyvos, juk minčių lygmenyje ir prasideda pokyčiai.

Apibendrinant, kai mūsų ir kitų žmonių vertybės susiduria, tai įtakoja mūsų emocinę būklę. Ne visada aplinka nori priimti mūsų vertybes, išmintingų bendraminčių ratas yra išeitis normaliai emocinei būklei ir asmeniniam tobulėjimui palaikyti.

Alliancium tobulėjimo ekosistemoje rasite savęs pažinimo metodikas, atsakymus į klausimus, žymiausių Lietuvos lektorių paskaitas, online renginius, saviugdos literatūrą ir dar daugiau. Tai jums padės pripažinti sau kokie esate, kokios jūsų vertybės, atrasti bendraminčius ir savo gyvenimo kryptį. Išbandykite vienus stipriausių Alliancium tobulėjimo ekosistemos tęstinių mokymų Saviugdos ABC, po kurių jausitės tvirčiau priimdami kasdienius sprendimus.

 

Alliancium yra atvira tiems, kurie nori tobulėti. Junkis ir tu! Spausk https://www.alliancium.com/start-your-life/

Laukiame, kol galėsime Jums padėti

Susisiekite su mumis šiandien ir pradėkime pertvarkyti gyvenimą nuo pat pagrindų.