Neturiu tam laiko. Ar tikrai?
Gyvenime tikrai būna situacijų, kai galime sakyti, kad neturime laiko. Labai geras rodiklis, kad esame susikoncentravę ties darbais, šeimos reikalais tiek, kad nesiblaškome ties kitais dalykais, nes tikrai neturime niekam kitam laiko. Nejungiame Facebook, nepradedame pokalbių su draugais, nes esame pilnai užimti tuo, ką darome, kiekviena sekundė suskaičiuota ir įvertinta, kaip ją produktyviau panaudoti. Juk būna, kad žmonės tam tikrais etapais miega po 4 valandas, kai yra labai apkrauti, kad ne darbo metu jų nuolat ieško darbdavys, šaukia padirbėti. Kartais tokie etapai gali tęstis ištisus metus, dėl ko žmogus yra nuolatinėje įtampoje. Šeimos rūpesčiai, darbas užvaldo jo visą laiką ir atrodo, kad nėra išeities, nėra laiko niekam kitam, poilsiui, pomėgiams, laiko sustoti, pakeisti aplinką, pamąstyti, pasikonsultuoti su kuo nors kaip galima sumaniau sutvarkyti savo gyvenimą, kad būtų daugiau balanso, daugiau laimės, daugiau sveikatos.
Užsibūti tokioje būsenoje yra pavojinga dėl perdegimo, savasties praradimo. Kiekvienas skirtingai pajaučia, kad jau reikia kažką keisti, nes ilgiau taip tęstis nebegali, darosi nepakeliama. Toks žmogus gali būti įsitikinęs, kad nieko nespėja, neturi laiko niekam kitam ir jis bus teisus. Gera žinia yra ta, kad kaip mes patys įėjome į tokią situaciją, taip patys galime ir išeiti iš jos. Šiuo atveju žmogui rasti laiko sustoti, pailsėti ir permąstyti ką galima pagerinti gali būti gyvybiškai ir psichologiškai būtina. Reikia suvokti, kad neatsisakius to, kas kenkia, esminio pagerėjimo nebus, tik trumpalaikiai greitai užsimirštantys pagerėjimai iki kol vėl išlys slegianti realybė. Galbūt teks keisti darbą į lengvesnį, galbūt teks tartis su drauge ar mama dažniau pažiūrėti vaikus, kad jūs galėtumėte duoti sau daugiau poilsio. Galbūt jums teks išmokti naujų dalykų, kurie jums leis susikurti pilnavertį gyvenimą, kuriame viskam užtektų laiko. Gal tai jums pavyks padaryti būnant namų šeimininke, gal samdomame darbe, gal atliekant amatą, gal sukūrus savo verslą ar darbo su investicijomis pagalba. Kuris savirealizacijos modelis ar keli iš jų jums tinka, priklauso nuo jūsų. Jiems būdingas skirtingas finansų ir laisvo laiko santykis. Beje, kiekviename iš jų yra rizika persidirbti ir vėl įkristi į „neturiu tam laiko“ būseną, jei nemokėsime tinkamai jų įvaldyti. Neprivalome rasti laiko viskam, bet turime rasti laiko tam, kas mums svarbu. Pagal savo asmenybės tipą, rizikos toleravimą pasirenkame kurioje iš minėtų sričių save realizuosime ir bandome čia susikurti balansą, kad rastume laiko ne viskam, bet viskam, kas mums svarbu.
Kalbant apie savirealizacijos modelius, vieni sako, kad nuosavame versle didelė konkurencija, trūksta laiko, nes esi į jį visiškai pasinėręs. Kitiems, priešingai, pavyksta net ir turint savo verslą skirti pakankamai laiko tiek darbams, tiek šeimai. Tai priklauso nuo gebėjimo deleguoti darbus, verslo dydžio, kitų veiksnių. Čia galima daug uždirbti ir daug prarasti. Kai kam idealiausias atrodo samdomas darbas dėl stabilaus užmokesčio, o kiti tiesiog negali pakęsti kai samdomame darbe jiems vadovauja, kad jų atlyginimas yra ribotas, kad daug laiko praleidžia darbe. Vieni tokiame darbe turi galimybių susitvarkyti dar ir asmeninius reikalus, kiti tiek apkrauti darbais, kad negali nuo jų atsitraukti. Investavimas domina ne visus, o tie, kuriuos tai domina, kartais nemiega naktimis, pergyvena perskaitę nepalankias naujienas, ypač, kai yra investavę į rizikingus aktyvus. Amatas tinka norintiems visokeriopos kontrolės, kai pats atlieki darbą ir pats žinai jo kokybę, turi tiesioginį ryšį su klientu, tačiau amatas gali pareikalauti labai daug laiko, nes viską atlieki pats, važinėji į muges, reklamuojiesi. Kadangi dirbi vienas, atlyginimas taip pat gana ribotas. Rūpinimasis šeima irgi yra didelis laikui imlus darbas, reikalaujantis nuolatinio judesio, krūvos namų ruošuos darbų, nuolatinio pavyzdžio rodymo vaikams, bendravimo, mokymo ir mokymosi. Šis atvejis tinkamas kai kitas šeimos narys aprūpina šeimą, tačiau kartais vieno šeimos nario uždarbio nepakanka. Dar yra tinklinio marketingo sritis, kuri pagal idėją sutaupo žmogui labai daug laiko, nes yra kompanija, kuri pasirūpina produkto gamyba, atitiktimi reikalavimams, jo pristatymu, saugojimu, apmokymo sistema, interneto svetaine, o žmogui, kuris bendradarbiauja su šia kompanija, siekdamas uždirbti, lieka pardavimų, informacijos sklaidos veikla, saviugdos, reikiamų įgūdžių formavimo sritis. Tai yra sušvelnintas verslo modelis tiems, kas ieško mažiau rizikos, gero finansų ir laisvo laiko balanso bei yra pasiryžę atsakingai dirbti bei mokytis.
Kai jau pasirenkame priimtiniausią savirealizacijos modelį ar kelis iš jų, tolesnis laiko valdymas reikalauja tam tikro planavimo, prioritetų nusistatymo, nes visuose modeliuose galime prieiti tašką, kai nebesukontroliuojame gyvenimo ir nebeturime laiko tam, kas mums svarbu, iššvaistome energiją nesvarbiems dalykams, kurie nebūtini.
Darbus galima suskirstyti į – svarbius ir skubius (juos reikėtų atlikti pirmiausiai); svarbius, bet neskubius (pasiskirti laiką kada juos padarysite); skubius, bet nesvarbius (juos galima atlikti vėliau); neskubūs ir nesvarbūs (atlikti juos vėliausiai arba visai nedaryti).
Be darbų suskirstymo dar padeda darbų užrašymas. Užrašymas gali veikti kaip rimtesnis įsipareigojimas sau, nes mintis perkeliama į rašytinę formą. Užrašymas ypač padeda, kai reikia atlikti ką nors neįprasto, psichologiškai sunkaus, kas reikalauja susikaupti, nusiteikti. Mums įprastus dalykus, kaip kambario tvarkymas, skambutis draugei, artimam žmogui darome įprastai, iš inercijos, bet jei rekia paskambinti nepažįstamam, galimam verslo partneriui ir papasakoti apie projektą, kuris galėtų būti naudingas abiems, gali kilti noras atidėlioti, imtis kitų ne tokių svarbių dalykų, kad tik nereikėtų skambinti. Užrašymas tai užtvirtinimas, kad privalai tą darbą padaryti tą dieną. Galime susirašyti pagrindinius dienos darbus, interesus, susitikimus į kalendorių ar užsiklijuoti matomoje vietoje, o atlikę darbą jį užbraukti. Tada eiti prie kito. Kiek smulkiai viską susirašysite priklauso nuo jūsų. Kartais pernelyg smulkus surašymas sukelia stresą, bandome įtilpti į susiplanuotas valandas, o jeigu nepavyksta, stresuojame. Kartais mažiau stresuodami ir nežvilgčiodami į laikrodį padarome greičiau ir maloniau, nes koncentruojamės į dalyką, ne į laiką. Kai kuriems žmonėms rašymo nereikia, nes jie pasižymi gera disciplina, gera atmintimi. Šiaip ar taip planas bent mintyse turi būti, jeigu norime atlikti dalykus pagal susitarimus su savimi ir kitais bei tam, kad mūsų dėmesio nenukreiptų antraeiliai mūsų gyvenimui mažiau reikšmės turintys dalykai. Jei neturėdami plano praleisime daug laiko internete skaitydami pasikartojančias nors ir aktualias naujienas arba visai su mumis niekaip nesusijusių žmonių gyvenimų istorijas, tai svarbiems dalykams, kurie gerina mūsų gyvenimą ir mūsų šeimos gyvenimą, neturėsime laiko.
Taigi, laiko turėjimas prasideda nuo savęs pažinimo, suvokimo kas yra svarbu dabar ir kas bus svarbu ateityje man, mano šeimai, visuomenei. Tada prasidėjus dienai pirmiausia darykime šiuos svarbiausius dalykus, kad netektų sakyti, jog neturime jiems laiko. Gal ir neturėsime laiko viskam, bet turėsime laiko dalykams, kurie mums svarbūs, nes juos padarysime pirmiausiai. Taip pat svarbu pasirinkti jums tinkamiausią savirealizacijos modelį. Pagalvokite kuriame modelyje jums geriausiai pavyktų rasti laiko šioms pagrindinėms žmogaus gyvenimo sritims – santykiai, savirealizacija, poilsis ir saviugda.
Alliancium tobulėjimo ekosistema suteikia jums savęs pažinimo įrankius, kurie padeda jums rasti atsakymus į klausimus koks aš esu, kas tinka man, kokie mano gabumai, kada jaučiuosi laimingas, ką turėčiau veikti gyvenime, kas yra subalansuotas gyvenimas, kaip laviruoti tarp skirtingų gyvenimo sričių pačiu geriausiu būdu. Žinių biblioteka, pirmadieniniai susitikimai, kviestiniai lektoriai, Mentoriaus dienos renginiai kas mėnesį, tęstiniai mokymai (Saviugdos ABC, Emocijų ABC, Santykiai ABC ir kiti), uždara bendravimo grupė, galimybė užduoti klausimus ir gauti atsakymus, bendraminčių palaikymas, pamokančios ir įkvepiančios gyvenimo istorijos jums suteiks žinių ir stiprybės priimti kasdienius sprendimus.
Alliancium yra atvira tiems, kurie nori tobulėti ir ieško atsakymų. Junkis ir tu! Spausk https://www.alliancium.com/start-your-life/