Moteris savo partneryje nori matyti savimi pasitikintį, stiprų žmogų, kurio veiksmais galima pasikliauti, o žodžiais – pasitikėti. Žmogų, kuris sugeba ją mylėti ir vertinti. Ar vyras gali būti tokiu?

Kalbiname saviugdos konsultantą ir Alliancium saviugdos bendruomenės įkūrėją Jevgenijų Černyš.

Jeigu užaugo šeimoje su abiem tėvais

„Jaunuolis patiki man visus svarbius sprendimus, yra labai neryžtingas“, – asmeninės konsultacijos metu, man sakė viena klientė. – Viena vertus, beveik niekada nesiginčijame – darau taip, kaip man atrodo teisinga. Kita vertus, šalia savęs norėčiau matyti drąsesnį žmogų. Neseniai susipažinau su jo tėvais – tėtis, kuriuo jis didžiuojasi, yra stiprios valios vyras.

2-3 metų amžiaus berniuke pabunda Edipo kompleksas – nesąmoninga konkurencija su tėvu dėl mamos dėmesio ir meilės.

„Tokia simbolinė konkurencija reiškia, kad tėtis leidžia vaikui suprasti: tai ne tik tavo mama, bet ir mano moteris“, – sako Jevgenijus Černyš. Tu užaugsi ir turėsi kitą. Konfrontacija su tos pačios lyties tėvu yra būtina, kad berniukas suvoktų save kaip vyrą. Jei tėvas yra pernelyg autoritarinis, ignoruojantis vaiko jausmus, berniukas gali susitapatinti su silpnesne mama, visiškai pasiduodamas tėvo valdžiai.

Galimas ir kitas scenarijus, kai tėvas yra, bet jis neturi autoriteto, o motina prisiima atsakomybę už šeimos gyvenimą. Tokiu atveju iš vaiko taip pat atimama galimybė harmoningai išgyventi svarbų vyriškumo formavimosi laikotarpį, kai jis tapatina save su stipriu tėvu.

Jis užaugo be tėvo

„Mano mama užaugino mano vyrą“, – sakė kita klientė konsultacijos metu. – Jis gyveno meilės ir palaikymo atmosferoje, kurią ji jam suteikė. Tai rūpestinga, maloni moteris, tačiau jos sūnus užaugo kaip abejingas žmogus. Mamai jis abejingas, vis labiau jaučiu jo abejingumą viskam, taip pat ir mūsų santykiams.

„Berniukas, užaugęs šeimoje be tėvo, gali pasijusti vertingu prizu“, – aiškina Jevhenijus Černyš. „Ypač jei mama itin saugojo ir buvo pasiruošusi jam daug ką atleisti. Taigi pirmoji moteris vaikino gyvenime jam buvo padovanota nemokamai, nes pergyvendamas Edipo kompleksą jis nesileido į simbolinę konkurenciją su tėvu. Subrendęs jis neišmoko vertinti moterų, pradėjo suvokti jų meilę ir rūpestį kaip įpareigojantį dalyką.

Mama turi dar vieną būdą, kaip padaryti sūnų abejingą visoms moterims, išskyrus save. Jei vaikystėje ji leidžia vaikui suprasti, kad jis yra viso jos gyvenimo prasmė, berniukas užauga jausdamas asmeninę atsakomybę už ją. Jis negali atsiskirti nuo tėvų ir kurti savo gyvenimo.

Koks yra aukso vidurys?

„Geriausia situacija vyriškumui formuotis – stipraus ir mylinčio tėvo buvimas vaikystėje, su kuriuo palankioje aplinkoje buvo perduotas Edipo kompleksas“, – sako psichologė. „Jei tokių tėvų nėra, bet paauglystėje ar paauglystėje jaunuolis randa savimi pasitikinčio vyro pavyzdį, bendraudamas su juo gali „išauginti“ tas savybes, kurios jam nebuvo įskiepytos vaikystėje. Taip susitapatinus, atsiranda sveikas požiūris į moterį – vyras sugeba ją mylėti, gerbti ir kurti jam brangius santykius.

Laukiame, kol galėsime Jums padėti

Susisiekite su mumis šiandien ir pradėkime pertvarkyti gyvenimą nuo pat pagrindų.